مطالب سایت

چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹

شاخص TH آب

شاخص TH آب

شاخص TH آب
به شاخص غلظت کاتیون های دو ظرفیتی آب TH آب گفته میشود که مقادیر شاخص املاحی مانند: کلسیم، منیزیم و… را در آب نشان میدهد، البته به میزان وجود این ملاح در آب در تصفیه آب سختی آب هم گفته میشود.
مقدار سختی آب که در سطح زمین جاری است، در بخش هایی که از نواحی آهکی میگذرد سختی بیشتر در مقایسه با نواحی شنی دارد.

معمولا سختی آب ها در فصال های کم باران و دارای خشک سالی بیشتر از سال های پر باران است، و بیشتر آب های نواحی غار ها و… دارای آب با سختی بالایی هستند.

فواید و مضرات مصرف آب سخت
گفته میشود که شکستگی هایی استخوان های افرادی که مقدار بیشتری آب سخت مصرف میکنند زودتر بهبود پیدا میکند.
اما با این وجود مصرف این آب ها باعث بروز بیماری های گوارشی خصوصا بیماری سنگ کلیه هم میشود. به همین دلیل توصیه میکنیم حتما از آب های سبک استفاده کنید و برای تامین کلسیم و… از میوه و سبزیجات استفاده نمایید.
همچنین بروز جداره آهکی بر روی دیواره های کتری نیز نشانگر سختی بالای آب است.
در آب سخت حبوبات دیر تر پخته میشوند. و صابون دیرتر کف میکند.

روش هایی برای کاهش سختی آب
برای کاهش سختی آب این روز ها از روش های متعددی استفاده میشود که از جمله آنها میتوان به روش تبادل یونی؛ میدان مغناتیسی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب با تکنولوژی اسمز معکوس اشاره داشت.

اندازه گیری مقدار TH آب
برای اندازه گیری این شاخص مقادیر، کلسیم، منیزیم و… در آنها اندازه گیری میشود، و در صورتی که مقادیر این دو ماده در آنها بالا تر از استاندارد تعیین شده باشد؛ آب TH بالایی دارد، این شاخص را بر حسب متغییر MG/L اندازه گیری میکنند.
میزان TH آب در کدام شهر ها بالاتر است.

میزان غلظت TH آب در شهر های کویری که دارای خاک قلیایی هستند مانند شهر های قم، گرمسار، سمنان و… است، سختی آب معمولا با حرارت دادن از بین میرود، و به صورت لایه ای از آهک رسوب میکند.

البته میزان این متغییر پیش از ورود آب به چرخه مصرف در تصفیه خانه های شهری کاهش پیدا میکند، به این دلیل که وجود این عناصر در آب بالاعث پایین آمدن بازدهی سیستم و فرسودگی آنها خواهد شد.

نظرات کاربران (۰)