مطالب سایت

شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۹

تصفیه فاضلاب دامی

تصفیه فاضلاب دامی

تصفیه فاضلاب صنایع دامداری و کشاورزی با تکنیک های مدرن دنیا به منظور افزایش راندمان حذف آلاینده ها و استفاده مجدد از پساب تصفیه شده مطابق استانداردهای محیط زیست.

پساب ناشی از کشتار حیوانات و شستشوی لاشه گوسفند، گاو و مرغ دارای چربی، خون، مایعات و جامدات داخل بدن حیوان می باشد که در مجموع از بار آلودگی نسبتاً بالایی برخوردار است.

فاضلاب کشتارگاهی بسیار شبیه به فاضلاب خانگی است و لیکن از غلظت بیشتری برخوردار می باشند . این نوع فاضلاب ها بطور کلی از مواد آلی تشکیل شده اند و حاوی مواد معلق و جامد بسیار زیادی هستند و همچنین از BOD5 بالایی برخورداند .

تصفیه مقدماتی

پیش تصفیه فاضلاب صنایع دامداری و کشاورزی شامل حذف کلیه موادی می باشد که به راحتی از فاضلاب قابل جمع آوری می باشد تا از صدمات احتمالی به تجهیزات مکانیکال از قبیل پمپ ها و … جلوگیری به عمل آید. این مواد شامل ضایعات دام و طیور از قبیل پر، پوست، استخوان و … می باشد. با عبور فاضلاب ورودی ضایعات مذکور حذف می گردند. مش بندی آشغالگیرهای مکانیکی و دستی به منظور بهینه سازی در حذف ذرات جامد متفاوت می باشد.

چربی گیری

با توجه به اینکه میزان چربی و روغن در فاضلاب کشتارگاه ها بالا می باشد حوضچه چربیگیر در تصفیه فاضلاب صنایع دامداری و کشاورزی امری ضروری و اجتناب ناپذیر می باشد. در این واحد چربی و روغن بوسیله اسکیمر تعبیه شده بر روی مخازن چربیگیر جمع آوری می شود. در صورتی که میزان چربی و روغن موجود در فاضلاب بالا باشد به منظور افزایش راندمان حذف، از بلوئر های هوادهی استفاده می شود. با این وجود در اکثر تصفیه خانه ها از اسکیمر مکانیکی به منظور جمع آوری چربی و روغن استفاده می گردد. از جمله روش های چربیگیری که به نوع فاضلاب بستگی دارد عبارتند از: چربیگیری DAF، چربیگیری API، چربیگیری CPI

راکتور بی هوازی

یکی از مشکلاتی که همواره گریبانگیر روش های تصفیه هوازی فاضلاب های صنعتی است نارسایی انتقال اکسیژن به راکتور هوادهی می باشد. در این تصفیه فاضلاب صنایع دامداری و کشاورزی که میزان آلودگی ( بار آلی ) بسیار بالا است اکسیژن زیادی مورد نیاز است که رساندن آن به میکروارگانیسم ها برای هضم هوازی هزینه بالایی را در بر می گیرد. تصفیه بی هوازی این گونه فاضلاب ها می تواند گزینه موثری در کاهش بار آلی فاضلاب و احتمالا افزایش راندمان واحد های هوازی متعاقب باشد. عمده فرآیند های بی هوازی پرکاربرد در تصفیه فاضلاب صنایع عبارتند از UABR، UASB، ABR .

راکتور هوازی

فاضلاب خروجی از راکتور بی هوازی به منظور تکمیل فرآیند تصفیه و رسیدن به استانداردهای محیط زیست وارد راکتور هوازی می شود. در این مرحله با هوادهی فاضلاب، تجزیه مواد آلی باقی مانده توسط میکروارگانیسم های هوازی صورت می گیرد. سیستم های بیولوژیکی هوازی به دو دسته رشد بیولوژیکی با بستر متحرک (MBBR)، لجن فعال با رشد چسبیده (IFAS) و رشد بیولوژیک شناور (EAAS) طبقه بندی می شود. در MBBR مدیا شناور می باشد ولی در IFAS مدیا ثابت است.

ضدعفونی

از ضدعفونی کننده ها به منظور حذف میکروارگانیسم ها استفاده می شود تا در مواقع استفاده از پساب تصفیه شده در آبیاری و فضای سبز و … مشکلات زیست محیطی ایجاد نگردد. ضدعفونی موثر به کیفیت پساب تصفیه شده، غلظت ضدعفونی کننده، زمان ماند، نوع ضدعفونی کننده و …بستگی دارد. کلر، لامپ UV و ازن سه روش رایج و متداول در ضدعفونی می باشد. امروزه لامپ UV به دلیل راندمان بالا در حذف میکروارگانیسم ها، عدم استفاده از مواد شیمیایی و بهره برداری آسان بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

نظرات کاربران (۰)